AktualitásokFürödj baktériumokkal - és ez most jó dolog!

  • Dátum:
  • Kategória:Tótechnika

Vegyszermentes, természetes élmény: a medencehasználat ilyen is lehet. Még kevéssé ismert, de a fenntarthatóság hangsúlyossá válásával egyre nagyobb az érdeklődés hazánkban is az úszótavak iránt, ahol az esztétikum, a komfort és a környezettudatosság összeforr. A Fluidra Kerexnél kiemelt figyelmet fordítunk a zöld megoldásokra, a legjobb, Hollandiában már bizonyított termékpalettával próbálunk lehetőséget teremteni a biomedencék térnyerésének. Az AquaForte technikai hátterével és a MicrobeLift vízkezelő baktériumaival egyre több szakember dolgozik. A téma szakértőjeként Rafaj Máté tájépítész, fürdőtó- és víziarchitektúra specialistát kérdeztük a Plantum Kerttől.

Fürödj baktériumokkal - és ez most jó dolog!

Mind tudjuk, hogy a vegyszerekkel kordában tartott vizeknél egészségesebb a bőrnek egy természetes medencében csobbanni. Biztonságos is? Hogyan hat ránk a medencében a baktériumok jelenléte?

Alapvetően a természetes vizeink is tele vannak élettel, mégsem jelent problémát ha a Balatonban vagy a Tisza-tóban fürdőzünk. Sőt mi több, egy fürdőtóban valójában ezek a mikroorganizmusok végzik a víz szűrését, elfogyasztják a vízben lévő szerves anyagot a veszélyt jelentő élőlények elől így azok nem tudnak elszaporodni. Ami problémát okozhat az kék alga (valójában egy baktérium) valamint a kólibaktérium. Tapasztalatunk szerint ha megfelelően alakítunk ki egy fürdőtavat és azt megfelelő vízforgató és szűrő kapacitással látjuk el, akkor a veszélyes organizmusoknak nincs esélye.

Ez mind szép és jó (hiszen tényleg gyönyörű egy biomedence), de nem lesz a víz benne kellemetlen szagú, a felületek csúszósak, algásak?

A két dolgot (szag és csúszósság) különválasztanám. Az egészséges fürdőtó vize szagtalan (illetve természetes élővíz illatú). A felületeken - akárcsak a természetes vizek esetén, gondoljunk például a Balaton lépcsőire - viszont kialakul egy sokszor csúszós biofilm réteg, ez ellen nem nagyon lehet mit tenni, sőt mi több ez hasznos, hiszen az itt megtelepedett élőlények végzik a víz tisztántartását. Ha hagyjuk ezt növekedni akkor idővel egy "szőrös algabunda" alakul ki a felületeken, de a víz kristálytiszta marad. Amennyiben valaki szeretnék az eredeti állapotot fenntartani, akkor tóporszívóval, tótisztító robottal (akár a medencéknél) folyamatosan tisztítható a fürdőtó, de a csúszós felület maradni fog.

Az úszótavak úszózónából és regenerációs zónából állnak. Ha egyébként is szükséges a víz szűrése különböző berendezésekkel (Sieve szűrő, gyöngyszűrő), mi a természetes regenerációs zóna szerepe a medencében?

A tó tápanyag körforgása egy rendkívül összetett folyamat, amiben minden paraméter kisebb-nagyobb szerepet játszik. A tervezés során ezeknek a paramétereknek az arányát tudjuk befolyásolni, módosítani. Minél nagyobb térfogatú egy vízfelület annál stabilabb,

önfenntartóbb. Viszont egy magánkertbe sokszor csak limitált hely áll rendelkezésre így szükséges támogató berendezések beépítése a rendszerbe. Németországban öt fürdőtó kategóriát határoztak meg. Az egyes kategória egy természetes tó gépészet nélkül. Ennek nagy víztömegűnek kell lennie, jelentős regenerációs zónával. A skála másik oldalán az ötös típus gyakorlatilag egy biomedence, regenerációs zóna nélkül, kizárólag gépészeti elemekkel támogatott rendszer. A 2-3-4-es típusokban egyre csökken a regenerációs zóna mérete - ezzel párhuzamosan a szükséges hely mérete - és ezzel párhuzamosan növekednie kell a gépészeti elemeknek, amik kiváltják a regenerációs zóna szűrőkapacitását. A szűrés mint fogalom véleményem szerint nem is teljesen pontos, de jobb híján mi is használjuk, viszont ezt célszerű kettészedni fizikai és biológiai szűrésre. Fizikai szűrés - előszűrés - alatt a látható szennyeződések eltávolítását, felfogását értjük (levelek, ágak, nagyobb algacsomók). Ez azért hasznos és szükséges mert még azelőtt eltávolítjuk a szerves anyagot a tóból, hogy az szétbomlana alapvető makroelemekre (számunkra fontos a nitrogén, foszfor és a kálium). Ezzel könnyen és egyszerűen nagy mennyiségű szerves anyagot távolítunk el mielőtt még problémát jelentene. A fizikai előszűrést végzik a szkimmerek, dobszűrők, sieve szűrők. Ezeknek a rendszeres -évszaktól függő- tisztítását mindenképp célszerű megoldani. A biológiai szűrést alapvetően a regenerációs zónában a kavicsok között élő élőlények végzik, gondoljunk csak a Balaton ökoszisztémájában elengedhetetlen nádasokra. Itt a hatásfokot drasztikusan tudjuk növelni, ha a tápanyagot "odavisszük" az azt elfogyasztó organizmusokhoz, tehát áramoltatjuk a vizet például a regenerációs zóna alatt elhelyezett dréncsövekkel. Amennyiben limitált hely áll rendelkezésre, vagy szeretnénk felturbózni a biológiai szűrés kapacitását beépíthetünk a rendszerbe különböző gépészeti elemeket - gyöngyszűrők, mozgó ágy modulok - ahol nagy felületet és magas oxigénszintet biztosítunk a mikroorganizmusoknak így felgyorsítjuk a tápanyag körforgását alacsony tápanyagszintet érve el a tóban. Fontosnak tartom megemlíteni, hogy a közhidelemmel ellentétben egy intenzív fürdőtóban a növények szűrőszerepe nem jelentős, sőt mi több minél tisztább a tó vize - alacsony tápanyag szintek - annál rosszabbul fejlődnek a vizinövények hiszen kevés tápanyag áll rendelkezésre a hatékony szűrés/lebontás miatt. Létezik egy átmenet is a medence és a fürdőtó között, ahol egy automata sóbontó segítségével - akárcsak a medencéknél - Klórt juttatanuk a vízbe, de csak olyan kis mennyiségben amit még elviselnek a hasznos élőlények, de már gátoljuk a nem kívántak szaporodását. Ez egy nagyon vékony mezsgye, amit befolyásol a klíma, a napsütéses órák száma és még rengeteg tényező. Ezekkel a tavakkal még kevés a tapasztalat hazánkban, de Nyugat-Európában már több tavat is építettek ezzel a technológiával.

Mik a használatot követő tapasztalatok a medencék tulajdonosaitól?

Az ügyfeleink többsége nagy megelégedéssel használja a tavakat. Mi különösen nagy figyelmet fordítunk arra, hogy megismerjük a leendő tulajdonosokat, felmérjük az igényeiket és ahhoz szabjuk a terveket, sőt néha lebeszéljük őket a fürdőtóról és inkább a medencét ajánljuk nekik. Minden érdeklődőt szívesen viszünk el korábbi tavakhoz, bátorítunk arra, hogy beszéljenek a tulajdonosokkal, mert hiszünk abban, hogy így lehet eldönteni, hogy egy család igényeit mi szolgálja ki a legjobban.