AktualitásokKörnyezetbarát medence

  • Dátum:
  • Kategória:Medence

A Föld napja jó alkalom végig gondolni, saját környezetünkben mit tehetünk a bolygónk fenntarthatóságáért. Egyenként, apró változtatásokkal is sok mindent elérhetünk. A medencék hagyományosan magas víz- és energiafelhasználással járnak, ám egyre több lehetőség közül választhatunk, melyekkel jelentősen csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat a víz pihentető jelenléte mellett. Miként lehet a mi medencénk is környezetbarát és energiatakarékos?

Környezetbarát medence

Frekvenciaváltós szivattyúk

A változtatható fordulatszámú szivattyúk akár 50–70 %-kal csökkenthetik az energiafogyasztást a hagyományos modellekhez képest, mivel a szivattyú teljesítménye pontosan a tényleges szükségletekhez igazítható (például AquaForte Inverpro VS WIFI szivattyú).

Energiahatékony fűtés

A hőszivattyús medencefűtés a környezeti levegő hőenergiáját hasznosítja, így jelentősen hatékonyabb, mint a hagyományos elektromos vagy gázfűtés: a befektetett 1 kW elektromos energia akár 18-20 kW hőenergiává alakul át (COP ≈ 18-20). A magas COP mutató közvetlenül alacsonyabb üzemeltetési költséget eredményez, miközben karbonlábnyomunkat is jelentősen csökkenti. A kínálatunkban elérhető legmagasabb COP értékű hőszivattyúk mutatója AquaForte Mr. Perfect Turbo Tech (COP 20 – 7,7), AquaForte Mr. Perfect (COP 16-7) és az AquaForte Full Inverter (COP 14,5 – 6,5).

Vízmegtartás

A medencetisztító robotok saját beépített szűrőikkel és hatékony forgó keféikkel jelentősen csökkentik a hagyományos szűrőrendszerek terhelését, így a visszamosatás (backwash) gyakoriságát is. Mivel egy átlagos medence évente akár 20 000 liter vizet veszít a szűrő visszamosatásakor, a robotok alkalmazásával ez a mennyiség akár 80 %-kal, vagyis nagyjából 13 000 literrel is mérsékelhető. Csökkentett vegyszer- és energiafelhasználással higiénikusabbá válik a medence, valamint hosszabb élettartamot kapnak a medenceszűrők és a szivattyúk. Különböző medenceméretekre optimalizáltan medencetisztító robotok nagy választékát kínáljuk (Zodiac, Polaris, AquaForte).

A medencefedések és a medencetakaró fóliák szerepe is jelentős, melyek akár 70–80 %-kal képesek csökkenteni a víz párolgását. Ennek szerepe több szempontból sem lebecsülendő: így alacsonyabb a medence vegyszerigénye, kevesebb a visszapótlandó víz mennyisége, a hőveszteség csökkenése miatt pedig kevésbé szükséges fűteni a medencét.

Környezetbarát vízkezelés

A sósvizes technológia alkalmazása csökkenti a vegyszerigényt, a klórhasználatot és annak melléktermékeit, miközben egészségesebb víz-élményt biztosít. UV fertőtlenítéssel kombinálva még jobb eredményt érhetünk el. Szűrőtöltetként alkalmazhatunk aktivált zöldüveget: méltán kedvelt márkánk, a Dryden Aqua tiszta, újrahasznosított zöld és barna üvegből készült aktív üveg szűrőtöltetet, mely az összes homokszűrőbe alkalmazható kiegészítő beruházások nélkül. Az AFM® gyártása során egyedülálló aktiválási folyamatnak van kitéve, így válik önsterilizálóvá. Az aktiválás során az üveg szerkezete és kémiája módosul és elnyeri rendkívüli szűrési tulajdonságait (legalább duplájára növeli a homokszűrők teljesítményét). Fő különbség az AFM® és más szűrőközeg,- például homok és zúzott üveg- között biológiai ellenállósága: vízzel érintkezve, kis mennyiségű szabad gyökök (O és OH) képződnek a szemcsék felszínén melyek megvédik az AFM®-t attól, hogy baktériumok telepedjenek meg rajtuk és teljesen megakadályozzák a biofilm kialakulását. Az AFM® sokkal kisebb szennyeződéseket is kiszűr, mint a kvarc vagy az üveghomok, melyek visszamosással szinte teljes mértékben eltávolíthatók a szűrőközegből. Mivel a kiszűrt részecskék oxidálására nincs szükség, ezért nagy mennyiségű vegyszer, klór takarítható meg és jelentősen csökkenthető a vízkezelés környezeti lábnyoma. Az AFM 100%-ban újrahasznosított üvegből készül, melynek megtisztításához esővizet és napenergiát használnak.

Intelligens automatizálás

Az energiatakarékos LED világítás nemcsak esztétikus, de hosszú élettartamú is, és akár 80 %-kal kevesebb áramot használ a hagyományos izzókhoz képest. Automata vezérlőrendszerekkel pedig optimalizálhatjuk a szivattyú- és fűtési ciklusokat, így elkerülve a felesleges működést (például az utólag is telepíthető Smart Plug vezérlővel).

A magánmedencék fenntarthatóvá tétele jól adaptálható eszközökön alapszik. A kevesebb friss víz felhasználása és az alacsonyabb kémiai kibocsátás csökkentik a medence ökológiai lábnyomát. A változtatható fordulatszámú szivattyúk és a  hőszivattyús fűtési megoldások valamint az automatizálás az energiaigény csökkentésével segítik a fenntarthatóságot. Ezen technológiák kombinációja rövid távon is jelentős megtakarítást hoz bolygónk kimerítése nélkül, mely nem csak a Föld napján hanem minden nap egyik legfontosabb szempontunk kell hogy legyen.