AktualitásokTéliesítés
- Dátum:
- Kategória:Szezonális
Megérkezett az igazi őszi időjárás, hűvösek az éjszakák. A fűtetlen medencék kis víztömege gyorsan áthűl és ha nem is fürdünk bennük, igényelnek még gondoskodást. A szezon után elengedhetetlen a szakszerű téliesítés a medence szerkezetének, burkolatának és gépészetének megóvásáért.

Megérkezett az igazi őszi időjárás, hűvösek az éjszakák. A fűtetlen medencék kis víztömege gyorsan áthűl és ha nem is fürdünk bennük, igényelnek még gondoskodást. A szezon után elengedhetetlen a szakszerű téliesítés a medence szerkezetének, burkolatának és gépészetének megóvásáért. A kültéri medencéket a fagykárok elkerülése végett érdemes vízzel töltve teleltetni. Ennek hiánya maradandó károkat okozhat, beleértve a szerkezeti elemek repedését, vízgépészeti elemek károsodását, fólia kikeményedését, burkolatok minőségromlását. A helyes téliesítés megkönnyíti a következő szezon indítását, a jó idő beköszöntével a medence így könnyedén újra használatba vehető. A téliesítést akkor érdemes elvégezni, amikor a medence vizének hőmérséklete tartósan 15°C vagy az alá süllyed. Ennél melegebb időjárás esetén a letakart vízben könnyebben elszaporodnak a mikroorganizmusok. Ha már nem használjuk a medencét, de még nincs elég hideg a téliesítéshez, a víz a megszokott módon kezelhető. Terhelés nélkül és hűvösebb időben a víz vegyszerigénye alacsonyabb.
Mire lesz szükség?
Téliesítő folyadék, fagytestek, téli takaró, vízzsákok.
1. A medence csak akkor téliesíthető, ha a vize teljesen tiszta. Alapos tisztítás után állítsuk be a pH értéket, szabadklór tartalmat. A letakart medencében hónapokig álló víz kedvez a vízkőkiválások kialakulásának és az algásodásnak. A téliesítő folyadék csökkenti a vízkőkiválási hajlamot és megakadályozza a lerakódások kialakulását illetve az algásodást. A folyadék tiszta medencevízbe keverendő, az optimális keveredéshez érdemes szűrő-forgató berendezést használni. Melegebb téli időszak esetén ajánlott utánadagolni a folyadékot.
2. Víztükörtől függően szükséges beállítani a vízszintet. Süllyesztett víztükör esetén a fölöző beömlő nyílásának alsó éle, feszített víztükör esetén a bukóél alá kell csökkenteni mintegy 10 cm-rel.
3. Süllyesztett víztükör esetén a fölöző szívóvezetékébe célszerű polifoamot tenni (szigetelőcsőhéj) ezzel védve a csövet a szétfagyástól. Feszített víztükrű medencéknél a kiegyenlítő tározót le kell üríteni. Az oldalsó illetve az 1 m-nél nem mélyebben fekvő fenéklemezben levő befúvókat le kell dugózni, a gépház felöli oldalon a hollandik megbontásával le kell üríteni a csőrendszert. Amennyiben építéskor nem lett biztosítva a csőrendszer lejtése a gépház felé, a vízszintet a befúvók alá kell csökkenteni, ezáltal a csőrendszerből a víz a medencébe fog leürülni. Ledugózás után ismételten fel kell tölteni a medencét a meghatározott szintig. Használjunk minden esetben O-gyűrűs dugókat. 3. Vegyük ki a medencéből a létrát, zárjuk le foglalatait.
4. A homokszűrőből ki kell engedni a tartályban található összes vizet. A homokszűrő váltószelepét forgassuk téli állásba. Amennyiben nincs ilyen, felemelve helyezzük köztes állásba.
5. Szereljük le a szivattyút, ürítsük ki belőle a vizet. Tároljuk meleg, száraz helyen.
6. Amennyiben van vegyszeradagoló, az adagolóból és annak csőrendszeréből is ürítsük ki a vegyszert és a vegyszeres uszodavizet, öblítsük át tisztavízzel. Leszerelve ezek is fagymentes száraz helyen tárolandók.
7. Ha van ellenáramoltató, a vízszintet érdemes a szintje alá engedni. Ha a vízszint felette helyezkedik el, a főegységet le kell szerelni majd a beépítőtest polifoammal bélelhető.
8. Ha van vízalatti világítás, a lámpatestet vegyük ki. Fagymentes helyen, vagy, vagy lesúlyozva a medence aljára teleltethető. A lámpa beépítő testét – amennyiben ez a fagyhatár felett helyezkedik el a vízszint leengedése után –polifoammal kell kibélelni.
9. Hőszivattyú téliesítése során először áramtalanítsuk a berendezést, majd a medencevizet engedjük le a hőcserélőből. Az elpárologtató felületét alaposan tisztítsuk meg, hogy a következő szezonban gond nélkül tudjuk üzemeltetni. Célszerű védőponyvával letakarni a berendezést, hogy megóvjuk a környezeti szennyeződésektől.
10. Helyezzük a medencébe a fagytesteket. A fagytesteket egymáshoz és a medence parthoz is rögzíteni kell, az elemek összefűzhetők. A fagytestek a jégréteg térfogatváltozásából adódó medencére gyakorolt fagynyomást csökkentik. Beton töltetű fagytest esetén nem kell számolni a homok töltetű fagytesteknél gyakran jelentkező töltetszóródás jelenségével, a fagytestek nem úsznak fel.
11. Takarjuk le téli (nem fényáteresztő) takaróval a medencét, majd rögzítsük a medenceparton. A rögzítés legegyszerűbben vízzsákok alkalmazásával kivitelezhető.
A fenti óvintézkedések mellett gondtalanul várhatjuk a melegebb időszakot és a következő medenceszezont.